Regulamin sklepu na Etsy. Co musi zawierać?

 

Każdy sklep musi posiadać regulamin, tzw. politykę sklepu. Ja piszę o Etsy, ale podobny regulamin musisz zawrzeć w każdym innym miejscu, w którym prowadzisz sprzedaż. Wszystko to po to, żeby zabezpieczyć siebie przed stratami finansowymi oraz dać poczucie bezpiecznych zakupów klientowi.

Wiele kłopotów można uniknąć, zawierając w regulaminie istotne rozwiązania. A jasne przedstawienie możliwości, zapobiegnie niechcianym sporom.

Treść tę edytujemy przynajmniej raz w roku. W międzyczasie zapisujemy wszelkie problemy, jakie pojawiły się w trakcie prowadzenia sklepu i wpisujemy do regulaminu.

Etsy daje możliwość wprowadzenia zmiany w polityce sklepu, na zasadzie włączenia lub wyłączenia funkcji. Nie daje opcji wprowadzania innych zmian czy informacji. Możesz edytować jedynie czas dostawy.

Co więc masz w regulaminie sklepu?

  • szacowany czas dostawy – to jest czas, jaki upłynie od nadania przesyłki przewoźnikowi do dostarczenia go klientowi. Nie skracaj czasu, postaraj się dodać kilka dni. Dużo lepiej jest jeśli klient otrzyma zamówienie przed czasem niż po upływie kilku dni czy tygodni.
  • podatki celne i importowe – Etsy dba o ten aspekt. Ty dodaj tylko informację, że klient jest za nie odpowiedzialny.
  • opcje płatności – tutaj też Etsy je podsuwa i zaakceptuj wszystkie. Nie jest istotne czy klient zapłaci przelewem, PayPalem czy kartą podarunkową. W każdym przypadku Ty otrzymasz płatność na konto Etsy, tuż po opłaceniu przez klienta.
  • zwroty i wymiany- zaznacz czy je akceptujesz. Zgodnie z prawem unijnym, musisz dać klientowi możliwość odstąpienia od umowy sprzedaży.
  • anulowanie zamówienia – określ czy jest możliwe a jeśli tak, to w jakim czasie

To wszystko, co możesz zrobić w regulaminie. Pozostałe informacje musisz zawrzeć w FAQ.

I to ogromnie ważne, żeby takie FAQ napisać. Co dokładnie?

  • wymień opcje wysyłki i możliwość wybrania droższej, ale szybszej dostawy.
  • zgubienie zamówienia przez pocztę-napisz co w tej sytuacji? W jaki sposób wspierasz wtedy klienta i rozwiązujesz sprawę?
  • zwroty – ile czasu ma klient na odesłanie produktu? W jakim czasie zwracasz pieniądze za zamówienie? Pełną kwotę czy pomniejszoną? Co ważne, podkreśl, że wypłata środków nastąpi dopiero po otrzymaniu przez Ciebie zwrotu zamówienia.
  • podkreśl, jeśli to dotyczy Twojego sklepu, że nie pobierasz dodatkowej opłaty za wysyłkę większej ilości produktów.
  • śledzenie – podkreśl, że po wysłaniu zamówienia, klient dostaje za pośrednictwem Etsy numer nadania. A jeśli wysyłasz pocztą, klienci spoza Europy, nie zawsze mogą śledzić trasę przesyłki, co nie jest zależne od Ciebie i przewoźnika.
  • użytek komercyjny – jeśli tworzysz półprodukty, wzory- zaznacz, czy przeznaczone są na użytek komercyjny, czy osobisty

Zalecam też, żeby w FAQ dodać informacje o tym, jak dbać o produkt. Jak prać, przechowywać, odświeżać.

Mogę Cię zapewnić, że jeśli nie ma jakiegoś zapisu w regulaminie, Etsy staje po stronie klienta. Nie jesteś w żaden sposób chroniony.

Były sytuacje, że sprzedawca musiał zwrócić pieniądze klientowi, zanim ten odesłał produkt. Nie ma zapisu? To nie ma podstawy do odwołania. Napisz więc regulamin, bardziej z myślą o sobie i swoim zabezpieczeniu.

2 comments

  1. VArtResin says:

    Witam! Nie jestem pewna co mam zrobic, poniewaz klientka zamowila i zaplacila za produkt w styczniu, ale ze wzgledu na to, ze dostawca mojego polproduktu otworzy ponownie sklep w czerwcu, bede wstanie wyslac jej gotowe zamowienie dopiero w czerwcu. Klientka zostala o tym poinformowana I zgodzila sie poczekac. Ale nie wiem co mam zrobic z zamowieniem na etsy, poniewaz czas wysylki juz minal, a ja nie moge przeciez zaznaczyc, ze zamowienie zostalo wyslane. Mam to tak zostawic I czekac do czerwca czy napisac do nich I wyjasnic sytuacje?
    Poradz prosze, pozdrawiam Krystyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!