Q&A

Is the stamp mounted on wood? / Czy stempel mocowany jest na drewnie?

Yes. In the pictures you can see my stamps without the wood. There are customers who prefer such. I send them mounted on the wood so if you don’t need let me know. In the photo below you will see a stamp unmounted and mounted on wood.

Tak. Na zdjęciach widzisz moje stemple bez drewienka. Są klienci, którzy właśnie takie preferują. Standardowo wysyłam je zamocowane na drewienku więc jeśli nie potrzebujesz wzmocnienia, proszę o informację. Poniżej, na zdjęciu zobacz stempel niemocowany oraz mocowany na drewnie.

How to wash stamps? Jak czyścić stemple?

It is not necessary to wash stamps. Just Reprint the stamp several times until the ink stops leaving a trace. If you want clean do it with moist baby tissue.
Don’t be suprised if your stamp takes on colors from inks. This is normal and will not affect. Never scrub or wipe your stamp. Do not soak mounted stamps in water.

Stemple można delikatnie wytrzeć nawilżaną chusteczką. Można też umyć w wodzie z mydłem. Nie zamaczaj jednak stempli mocowanych na drewnie ponieważ klej się rozpuści. Ja sama stempli nie myję. Po zrobieniu odbitki wystemplowuję nadmiar tuszu do czasu aż odbijany stempel nie zostawi śladu. Powierzchnia stempla może zostać odbarwiona ale nie ujmuje to jego wartości.

How to store stamps? / Jak przechowywać stemple?

The only advice I can give here is that the stamp does not lie on the rough surface. If you put it on a table with crumbs and press it with your hand, the crumbs will stick into the gum destroying the stamp. I recommend storing the seals in one layer. You can buy a flat plastic box, in which we will fit a dozen or so stamps.  

 Jedyna rada jaką tutaj mogę dać, to aby stempel nie leżał na chropowatej powierzchni. Jeśli położysz go na stole z okruszkami i dociśniesz dłonią to okruszki wbiją się w gumę niszcząc wzór. Ja swoje przechowuję w wąskich i płaskich ale dużych plastikowych pojemnikach. Nie lubię układać jeden na drugim bo nawet dobrze wyczyszczony stempel, może zostawić ślad na powierzchni innego. Stemple mocowane na drewnie układam na stojąco na regale.

Can I sell works made using stamps? / Czy mogę sprzedawać prace z użyciem stempli?

Yes you can. Artist that use my stamps can sell their work as long as the image are stamped by hand. No mechanical, computer, copiers reproduction.

Tak możesz. Nie wyrażam zgody na sprzedawanie odbitek samych stempli czy przenoszenie ich w formę wektorową. Możesz jednak dekorować nimi wszystko na co masz ochotę.

Can I change the size of stamp? / Czy mogę zamówić stempel w innym rozmiarze?

Sizing detalis are on the photo in listing gallery and in product description. I can change the size of stamp. Remember that due to changes in size, some details may change. I can also do a reverse stamp.

W galerii zdjęć każdego ze stempli jest jedno, na którym widać rozmiar odbitki. Jeśli chciałbyś taki wzór ale większy albo mniejszy to jest duże prawdopodobieństwo, że ja to dla Ciebie zrobię. Pamiętaj, że wzór może stracić na jakości. To jest ręczna praca, samo ostrze dłuta zajmuje miejsce więc pewne rzeczy w przypadku pomniejszenia będą niemożliwe. Napisz do mnie a ja sprawdzę czy oczekiwany przez Ciebie rozmiar jest do wykonania.

Can I have an individual design stamp? / A co jeśli chcę mieć wzór tylko dla siebie?

Currently I make individual stamps from the client’s project. Draw what you expect or ask a friend who will be able to recreate your needs. Send me a picture of the drawing and size in which you would like to have this stamp.

Nie ma problemu. W chwili obecnej stemple na wyłączność wykonuję z projektu klienta. Narysuj to czego oczekujesz lub poproś kogoś znajomego, kto będzie w stanie odtworzyć Twoje potrzeby. Na maila wyślij my zdjęcie rysunku oraz rozmiar w jakim chciałbyś mieć ten stempel. 

Can I print on fabric? / Czy stemple nadają się do tkanin?

Yes! You can print on fabric, wood, glas and other surfaces. / Tak! Moje stemple są z gumy. Można ich używać do wszystkiego co nadaje się do stemplowania. Znam osoby, które robią to w mydle, szkle, drewnie. A o tym, że na materiale da się stemplować napisał Jan Leśniak w swojej książce “Szyjemy torebki i akcesoria”. Niech nikt już nie ma wątpliwości, że to jest możliwe.

Can I print on glass or plastic? / Czy mogę odbijać stemple na szkle i plastiku?

Yes, you can print on all surfaces. Please translate this post.

Tak, możesz stemplować na takich powierzchniach. Przeczytaj o tym tutaj.

What ink to use? / Jakich tuszy używać?

All inks are good but remember to pay attention to the intended use. It is better to make prints on the wood with ink intended for special tasks. Similarly with other surfaces. You can use any type of ink for paper, but the appearance of the print will depend on its quality.

Jakich chcesz! Naprawdę nadają się wszystkie ale pamiętaj by zwrócić uwagę na przeznaczenie tuszu. Na drewnie lepiej robić odbitki tuszem, który przeznaczony jest do zadań specjalnych. Podobnie jest z innymi powierzchniami. Do papieru możesz użyć dowolnego tuszu ale wygląd odbitki będzie zależał od jego jakości. Na początek nie musisz inwestować w drogie tusze ale jeśli chcesz wykonywać prace na zamówienie to sprawdź, jaki profesjonalny tusz będzie odpowiedni. 

Can I use rubber stamps with wax / Czy mogę używać gumowych stempli z woskiem?

Yes. Please read about this here.

Tak. Przeczytaj o tym post.

 

On my blog you will find a guide on “How to stamp”. Take a few minutes, I think the knowledge contained in it will be helpful. / Na moim blogu znajdziesz poradnik o tym “Jak stemplować”. Poświęć klika minut, myślę, że wiedza w nim zawarta będzie pomocna.

If you have questions that are not answered here, write to me here in the message or on szczepanskaewa@yahoo.pl / Jeśli masz pytania, na które tutaj nie znajdujesz odpowiedzi, napisz do mnie tutaj w wiadomości lub na szczepanskaewa@yahoo.pl