Wysyłka zamówień na Etsy

Sprzedaż na Etsy daje polskim rękodzielnikom możliwość dotarcia do globalnej publiczności, ale wysyłka towarów za granicę może wydawać się skomplikowana. W tym artykule omówię kluczowe aspekty wysyłki z Polski, w tym co należy uwzględnić i jak Etsy wspiera sprzedawców w tym procesie.

1. Przygotowanie do Wysyłki

Opakowanie. Kluczowym elementem jest zapewnienie, że Twoje produkty są odpowiednio zabezpieczone podczas transportu. Zainwestuj w solidne opakowania, które chronią przed uszkodzeniami. Samo wrzucenie produktu do pudełka czy koperty nie wystarczy. Produkt może ulec zniszczeniu. I to Ty odpowiadasz za to, że klient otrzyma uszkodzoną rzecz. Pamiętaj o estetyce – ładnie zapakowany produkt może pozytywnie wpłynąć na wrażenia klienta.

Materiały dodatkowe. Do paczki warto dołączyć ulotkę z podziękowaniem za zakupy, instrukcję użytkowania produktu (jeśli to konieczne) oraz informację o Twoim sklepie. Takie dodatki budują pozytywne relacje z klientem.

2. Wybór Metody Wysyłki

Poczta Polska. Jest najpopularniejszą opcją dla wielu sprzedawców. Oferuje różne usługi, od listów poleconych po paczki ekonomiczne i priorytetowe. Warto zaznajomić się z cennikiem, aby móc rzetelnie ustawić koszty przesyłek. Poczta publikuje czas doręczenia, jednak nie jest to rzeczywisty czas, w jakim Twoja paczka dotrze do klienta spoza Unii Europejskiej. Nie wzięto tam pod uwagę czasu, jaki przesyłka spędza w urzędzie celnym. Bywa, że list polecony do USA dociera w 20-30 dni roboczych. Weź to więc pod uwagę, ustawiając czas doręczenia zamówienia. Plusem przesyłek pocztowych jest niska cena, która rekompensuje klientom czas dostawy.

Firmy kurierskie. Alternatywą dla Poczty Polskiej są firmy kurierskie takie jak DPD, DHL, UPS czy FedEx. Kurierzy często oferują szybsze terminy dostawy i możliwość śledzenia przesyłki w czasie rzeczywistym, co może być atrakcyjne dla klientów zagranicznych. Przesyłka kurierska jest droższa, ale za to, klient otrzymuje ją do 5 dni roboczych.

Jeśli nie korzystałaś jeszcze z wysyłki kurierem, polecam Ci agregatory takich usług, np Globkurier. Sprawdzisz tam koszt takiej usługi dla poszczególnych krajów.

3. Koszty i Czas Dostawy

Określenie kosztów wysyłki. Koszty wysyłki mogą być znaczące, zwłaszcza przy międzynarodowych zamówieniach. Warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach firm kurierskich lub Poczty Polskiej, aby dokładnie oszacować koszty i uniknąć strat finansowych. Podpisując umowę z kurierem, otrzymasz niższe stawki niż bez umowy.

Szacowany czas dostawy. Klienci cenią sobie transparentność, dlatego ważne jest podanie realistycznych terminów dostawy. Informowanie o przewidywanym czasie dostawy oraz ewentualnych opóźnieniach buduje zaufanie do Twojego sklepu.

4. Formalności Celne

Deklaracje celne. Wysyłając paczki poza Unię Europejską, musisz dołączyć odpowiednie deklaracje celne (formularze CN22 lub CN23). Deklaracje mają formę naklejek i są dostępne w Urzędzie Poczty.

Opłaty celne i podatki. Klient płaci należne podatki podczas składania zamówienia. Na przesyłkę może zostać nałożone cło i opłacenie go stoi również po stronie klienta.

5. Wsparcie od Etsy

Etykiety wysyłkowe Etsy. Etsy oferuje możliwość zakupu i drukowania etykiet wysyłkowych bezpośrednio z panelu sprzedawcy. Ta opcja upraszcza proces wysyłki, ponieważ etykiety są automatycznie wypełniane danymi klienta, a Ty możesz je wydrukować i nakleić na paczkę. Niestety nie jest to usługa dostępna dla sprzedawców z Polski.

Śledzenie przesyłek. Etsy umożliwia dodanie numeru śledzenia do każdego zamówienia. Klienci mogą śledzić swoje paczki w czasie rzeczywistym, co zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia z zakupów. Podanie numeru śledzenia pomaga też rozwiązać ewentualne spory. Etsy nie zaleca wysyłać przesyłki bez numeru nadania.

 

Wysyłka z Polski na Etsy może wydawać się wyzwaniem zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz. Najtrudniejszy pierwszy krok, z każdym zamówieniem będzie łatwiej. Pamiętaj o solidnym opakowaniu, rzetelnym informowaniu klientów o kosztach i czasie dostawy oraz nadaniu zamówienia przesyłką rejestrowaną.

 

Jak dokładnie ustawić koszty wysyłki dla różnych krajów? Opisałam to w e-booku “Budowanie skutecznej oferty na Etsy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!